Nowe Przepisy

czwartek, 4 czerwca 2020

Domowy syrop na kaszel z kwiatów akacji - Robinia Akacjowa Syrop

Witam serdecznie, dzisiaj chciałabym zaproponować przepis na domowy syrop na kaszel i przeziębienie z kwiatów akacji (Robini Akacjowej).

Do przygotowania syropu będziemy potrzebowali:

Z podanej porcji wyjdzie około 1,8 L syropu

około 100 kiści kwiatów akacji (Robinia Akacjowa)

1 litr wody

1 kg cukru

sok wyciśnięty z cytryny (około 60 ml)

gaza, słoiczki lub butelki


Link do filmiku z przepisem na: Syrop z akacji


Przygotowanie:

Kiście kwiatów akacji najlepiej jest zbierać z drzew które nie rosą przy samej drodze.

Zebrane kwiaty rozkładam na ręczniku lub papierze i wystawiam na około 2 godziny na balkon, tak żeby robaczki które żyją na kwiatkach uciekły.

Gdy na kwiatkach nie ma już robaczków, to je obieram z szypułek i same kwiaty przekładam do miski – do przygotowania syropu używam samych kwiatów.

Teraz do garnka z wodą dodaję cukier, garnek stawiam na gazie, mieszam tak żeby cukier się rozpuścił i gotuję od momentu zagotowania około 3 minut. Następnie garnek zdejmuję z gazu, dodaję sok z cytryny i mieszam.

Tak przygotowanym gorącym syropem zalewam kwiaty akacji, mieszam tak żeby kwiatki były zamoczone w syropie, nakrywam i odstawiam na około 24 godziny.


Po 24 godzinach:

Syrop z kwiatami przecedzam do garnka, przez sitko które wyłożyłam gazą, kwiaty na gazie wyciskam i wyrzucam.

Tak przygotowany syrop zagotowuję i rozlewam do wcześniej wyparzonych słoików.

Brzeg słoiczka dokładnie wycieram, mocno zakręcam wieczko i ustawiam do góry dnem na ściereczce. Następnie nakrywam drugą ściereczką lub ręcznikiem i pozostawiam do wystudzenia.

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy słoiki złapały, to należy je pasteryzować.

Syrop przechowuję w chłodnym i ciemnym miejscu.

Syrop z kwiatów akacji jest gotowy, życzę dużo zdrowia.

Pozdrawiam Babcia Ewa

Tak przygotowany syrop wspomaga leczenie kaszlu i pomaga przy przeziębieniu. Należy go stosować po około 1-2 łyżeczki co kilka godzin (3-4 godziny, przynajmniej ja tak stosuję), można go również dodać do gorącej herbaty lub dodać do wody jako dodatek smakowy.

Syrop ma również działanie moczopędne, oczyszczające, uspakajające, zwiększa również wydzielane żółci, działa przeciw zapalnie i rozkurczowo.

Kwiaty akacji możemy również suszyć i przygotować z nich napar. Kwiaty akacji najlepiej jest suszyć w ciepłym i przewiewnym miejscu ale nie na słońcu. Kwiaty można również ususzyć w piekarniku, rozłożyć je na blasze, włożyć do piekarnika, ustawić grzanie na około 50°C, włączyć termoobieg i suszyć przy delikatnie uchylonych drzwiczkach.

Łyżkę suszonych kwiatów akacji zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy i odstawiamy na około 15 minut do zaparzenia, następnie przecedzamy. Napar po 1 szklance możemy pić dwa razy dziennie między posiłkami. Napar jest moczopędny, zwiększa wydzielania żółci, ma działanie również uspakajające, poprawia trawienie.

Napar z akacji sprawdza się również przy bakteryjnych zapaleniach gardła (przy wirusowych już się nie sprawdza), i stosuję się go do płukania jamy ustnej i gardła.

Dodatkowo takim naparem możemy przemywać twarz, ma on działanie antybakteryjne, odświeżające i wygładzające.

Z suszonych kwiatów akacji można również przygotować kąpiel, około 3 garści suszonych kwiatów akacji wrzucić do garnka z wodą i gotować kilka minut pod przykryciem. Następnie taki wywar przecedzić do wanny, dolać wody i wziąć relaksującą kąpiel, taka kąpiel pomoże również przy wypryskach na ciele ponieważ akacja działa antybakteryjnie.

Herbatka (napar), z suszonych kwiatów akacji jest nie tylko zdrowa ale i smaczna więc można ją pić dla samej przyjemności :).



Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Uwaga Babcia Gotuje.