Nowe Przepisy

czwartek, 16 lipca 2015

Przepis na Domowy Dżem z Moreli bez żelfixu

Witam serdecznie
Propozycja na pyszny domowy dżem z moreli, jest prosty w przygotowaniu, aromatyczny i smaczny. Na pewno będzie smakował dzieciom i nie tylko. Polecam wypróbować przepis i przygotować kilka słoiczków na zimę.

Będziemy potrzebować:

z podanych proporcji wyjdzie około 900 ml

1,2 kg moreli przed drylowaniem
400 g cukru
sok wyciśnięty z jednej cytryny około 50 ml



Link do filmu z przygotowania: Dżem z moreli 


Przygotowanie:
  1. Umyte morele dryluję – przełamuję w dłoniach na pół i wyjmuję pestkę.
  2. Wydrylowane morele wkładam do garnka, garnek stawiam na gazie i podgrzewam przez około 5 minut od czasu do czasu mieszając aby morele puściły sok .
  3. Następnie do moreli dodaję sok z cytryny, cukier, całość dokładnie mieszam i smażę dżem.

  4. Gdy dżem się zagotuje zmniejszam gaz i na wolnym ogniu smażę dżem przez około 60 minut, tak żeby cały czas się delikatnie gotował (pyrkał).
  5. Długość smażenia dżemu z moreli zależy jak gęsty dżem chcemy uzyskać czym dłużej smażymy tym dżem staje się gęstszy – na filmiku pokazałam jaką gęstość ma mój dżem po 60 minutach smażenia.
Test tak zwanego zimnego talerzyka:
  1. Jeżeli chcemy sprawdzić jaką konsystencję będzie miał dżem po wystygnięciu podczas smażenia, to możemy przeprowadzić test zimnego talerzyka.
  2. Na mocno schłodzony talerzyk (najlepiej włożyć talerzyk na kilkanaście minut do zamrażalnika) nakładam około 1 łyżeczki gorącego dżemu i pozostawiam do wystygnięcia ( po chwili będzie zimny).
  3. Przechylam talerzyk i jeżeli gęstość dżemu mi odpowiada to zakręcam gaz i nakładam dżem do słoików a jeżeli nie to nadal smażę.
Nakładanie dżemu z moreli do słoików:
  1. Do wyparzonych i osuszonych słoików nakładam gorący dżem , najpierw po łyżce aby ogrzać słoik następnie dopełniam do pełna.
  2. Następnie wycieram bardzo dokładnie brzeg słoika ( papierowym ręcznikiem lub ściereczką) i zakręcam wieczko (jak najmocniej).

  3. Słoiczki układam na ściereczce do góry dnem i pozostawiam do ostygnięcia , dodatkowo możemy nakryć ściereczką lub kocykiem.
  4. Jeżeli słoiki złapały , nie odskakuje wieczko i nie ciekną to odstawiam do spiżarki (piwnicy) . Jeżeli nie jesteśmy pewni czy słoiki złapały możemy je pasteryzować.


Pasteryzacja:
  1. Garnek wykładam ściereczką, wstawiam słoiczki i oddzielam je od siebie drugą ściereczką tak żeby się nie stykały .

  2. Zalewam letnią wodą do wysokości około 3/4 słoika. Garnek stawiam na gazie i gdy woda zacznie się delikatnie ruszać zmniejszam gaz i pasteryzuję w zależności od wielkości słoika - 15 minut małe słoiczki , większe do 30 minut.

  3. Należy zwrócić uwagę żeby woda się nie gotowała.
  4. Następnie słoiczki układam do góry dnem i pozostawiam do wystygnięcia.
Dżem z moreli jest gotowy, jeżeli słoiczki dobrze złapały to możemy go przechowywać latami. Życzę udanych przetworów i smacznego.

Pozdrawiam Babcia Ewa 






13 komentarzy :

  1. Jestem wielbicielką pani przepisów, zawsze mi się udaję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. Właśnie gotuje dżem z moreli..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję że dżem będzie smakował
      Pozdrawiam serdecznie ♥

      Usuń
  3. Robiłam już dżem z truskawek i wiśni wg Pani przepisu....rewelacja.Teraz luknełam na morelowy też zrobię.
    Dziękuje,że Pani jest.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę że przepisy się przydają a dżemy smakują
      Pozdrawiam serdecznie ♥

      Usuń
  4. Ja też jestem wielbicielką Pani przepisów zwlaszcza, że zawierają tylko naturalne składniki, mam tylko jeden problem - nigdy nie wiem ile słoiczków wyjdzie z podanego przepisu. Jakby mogła Pani dodawac taką informację byłabym wdzięczna, zwłaszcza, że u mnie przetwory robi sie jednorazowo na całą zimę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się że przepisy się przydają. Odnośnie ilości słoików to zawsze podaję ile wyszło mililitrów z podanych proporcji danego przetworu, ponieważ słoiki mają różną pojemność i trudno powiedzieć ile komu wyjdzie słoików. Najlepiej podzielić ilość przetworu na pojemność swoich słoików (na każdym słoiki pisze jaką ma pojemność)
      Pozdrawiam serdecznie ♥

      Usuń
  5. Nic Pani nie pisze o zdejmowaniu skórki/a na zdjęciach jakby jej nie było/, czy jest to konieczne, czy można bez zdejmowania?

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dziękuję za przepisy, korzystam z radością. Polecam zakupić (np. w pepco) specjalny lejek albo zestaw plastikowych lejków do napełniania słoików. Niczego się wtedy nie zabrudzi, brzegów nie trzeba będzie wycierać, poza tym szybko się napełnia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę i dziękuję za radę odnośnie lejka. Pozdrawiam serdecznie 💖

      Usuń
  7. I ja właśnie robię dżem. Mój pierwszy;-) korzystam z Pani przepisu. Pozdrawiam;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A więc życzę przyjemnej pracy i mam nadzieję, że dżem będzie smakował. Pozdrawiam serdecznie 💖

      Usuń

 
Copyright © 2014 Uwaga Babcia Gotuje.