Nowe Przepisy

środa, 10 października 2018

Grzyby do słoików na zimę w słonej zalewie zamiast mrożenia

Witam serdecznie
Pokażę jak można przygotować i przechować grzyby leśne na zimę, jeżeli nie mamy dużej zamrażarki. A chcielibyśmy po za sezonem przygotować zupę grzybową lub sos z grzybów i to nie koniecznie z suszonych grzybów.

Do przygotowania grzybów będziemy potrzebowali:

około 1 kg grzybów leśnych (prawdziwki, podgrzybki, kozaki itp..)
do obgotowania grzybów:
2 L wody
2 łyżki soli (zwykłej)
2 łyżeczki kwasku cytrynowego lub 2 łyżki octu

na zalewę:
1 L wody
1 łyżka soli (zwykłej)

wyparzone słoiki i wieczka (słoiki o pojemności w sumie około 2 L)




Przygotowanie:
Grzyby oczyszczam i dokładnie myję, większe grzyby przekrawam na pół lub na cztery, a mniejsze pozostawiam całe.

Do wody w której obgotuję grzyby dodaję sól, kwasek cytrynowy, mieszam i zagotowuję. Do gotującej wody dodaję grzyby. Od momentu włożenia grzybów do wody, grzyby gotuję około 10 minut, następnie odcedzam.

W międzyczasie gotuję zalewę:
Do wody dodaję sól i zagotowuję, następnie odstawiam do wystudzenia – grzyby zaleję zimną zalewą.

Końcowe przygotowanie grzybów:
Jeszcze ciepłe grzyby nakładam do wcześniej wyparzonych słoików, grzyby układam do 3/4 wysokości słoika.
Następnie zalewam do pełna zimną zalewą, wkładam do słoika łyżeczkę lub widelec i delikatnie ruszam grzyby aby odpowietrzyć i jeżeli trzeba dolewam zalewę.

Brzeg słoika dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko – tak przygotowane słoiki pasteryzuję.

Pasteryzacja:
Grzyby można pasteryzować na sucho w piekarniku lub w wodzie.
Garnek wykładam ściereczką, ustawiam słoiki i oddzielam je ściereczką tak aby się nie stykały (można kupić specjalne plastikowe kratki na słoiki, ja nie mam to używam ściereczek). Oddzielam je dlatego, żeby podczas pasteryzowania przez przypadek słoik nie pękł (chociaż oddzielanie jest nie konieczne, robię to z przyzwyczajenia).

Słoiki zalewam wodą do około 3/4 wysokości, garnek stawiam na gazie i gdy woda zacznie się delikatnie ruszać, zmniejszam płomień i pasteryzuję około 25 minut.
Po pasteryzacji słoiki układam do góry dnem na ściereczce, nakrywam ściereczką i pozostawiam do wystudzenia.

Pasteryzowane grzyby w słonej zalewie są gotowe, można odstawić do spiżarki lub wstawić do piwnicy, życzę udanego grzybobrania i smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa

7 komentarzy :

  1. Pyszny sposób na grzyby na zimę, zaoszczędza mnóstwa miejsca w zamrażarce :) Robię podobnie (tylko bez octu) fasolkę szparagową (żeby nie mrozić), ale dla pewności pasteryzuję ją 2 razy, w 24-godzinnym odstępie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodaję coś kwaśnego, aby grzyby miały ładniejszy kolor (chociaż jest to nie konieczne). Sposób na takie przechowywanie grzybów lub warzyw jest dla mnie najlepszy, bo mam mały zamrażalnik :).
      Pozdrawiam serdecznie ♥

      Usuń
  2. Witam serdecznie, moja Mama też robiła w słoiki tylko nigdy nie dodawała kwasu do gotowania.A mam pytanie czy maślaki też się do tego nadają? Bo ja zawsze tek robię podgrzybki lub prawdziwki, natomiast maślaki w "ocet", ale teraz sporo ich się pokazało więc warto by było zrobić zapasik :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, maślaki nadają się do pasteryzowania i później można z nich przygotować pyszny sosik lub zupę. Każdy ma swój sposób na grzyby, ja dodaję kwasek cytrynowy. Pozdrawiam serdecznie 💖

      Usuń
  3. Przepraszam ale jeszcze jedno mi przyszło na myśl, czy maślaki można suszyć bo też się z tym nie spotkałam? Skleroza nie boli, tylko Pani podwójnie zawracam głowę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba nigdy nie słyszałam, żeby ktoś suszył maślaki, ja osobiście nie suszę. Na pewno maślaczki można marynować lub pasteryzować, no i oczywiście wychodzi z nich pyszny sosik i zupy. Pozdrawiam serdecznie 💖

      Usuń
    2. Witam, trochę pózno ale może się komuś przyda. Maślaki to jedne z najsmaczniejszych grzybów suszonych. Trochę dłużej się suszy ale nie jest tak żle. Za to po ponownym namoczeniu w wodzie odzyskują swój kształt, zapach i smak świeżych grzybów. Wspaniałe do bigosu , na sosy i zupy. Polecam. Są pyszne.Pozdrawiam

      Usuń

 
Copyright © 2014 Uwaga Babcia Gotuje.