Nowe Przepisy

niedziela, 19 sierpnia 2018

Syrop i dżem z czarnego bzu na przeziębienie i kaszel


Witam serdecznie dzisiaj pokażę jak przygotować syrop i dżem z czarnego bzu. Tak przygotowany syrop lub dżem, ma właściwości lecznicze i może nas wspomóc w walce z grypą, przeziębieniem lub kaszlem.

Ciekawostki odnośnie czarnego bzu:
Syrop z czarnego bzu „Sambucol”,był podawany pacjentom podczas badań klinicznych, zarażonych wirusem grypy typu A - H3N2, H1N1, oraz pacjentom z wirusem grypy typu B, pacjenci objęci leczeniem syropem z czarnego bzu plus leki na grypę, o kilka dni szybciej dochodzili do siebie i zdrowieli, niż pacjenci którzy otrzymywali placebo. Syrop z czarnego bzu zmniejszał hemaglutynację i hamował namnażanie się wirusów grypy.

Jedno z opisanych badań: Podczas epidemii grypy typu B w Panamie, grupie chorych oprócz podawania leków standardowych podawano również syrop z czarnego bzu oraz placebo. Chorym którym podawano syrop z bzu czarnego (4x dziennie po 15ml), zaobserwowano całkowite wyleczenie lub zmniejszenie gorączki i poprawę stanu zdrowia w o wiele krótszym czasie niż w grupie pacjentów która otrzymywała placebo.

Po 2-3 dniach podawania syropu z czarnego bzu, w 90% przypadków zaobserwowano znaczącą poprawę stanu zdrowia pacjentów, w tym obniżenie gorączki i innych objawów chorobowych: bóle głowy, kaszel, ból gardła.
A w grupie która otrzymywała placebo, stan pacjentów poprawiał się dopiero po około 6 dniach.

Dodatkowo osoby chore którym podawany był syrop z czarnego bzu, wzięły o wiele mniej leków w pierwszych dniach choroby, ponieważ objawy chorobowe były łagodniejsze.
dane pochodzą z publikacji naukowej:
Randomized Study of the Efficacy and Safety of Oral Elderberry Extract in the Treatment of Influenza A and B Virus Infections
Z. ZAKAY-RONES, E THOM, T. WOLLAN AND J. WADSTEIN

Badania były również przeprowadzane na terenie Norwegii i Izraela, wyniki dawały podobny rezultat jak w Panamie. Ekstrakty z czarnego bzu były również testowane na zwierzętach: myszach, małpach i wyniki też były pozytywne.

Czarny bez w medycynie ludowej służył od wieków jako lek na grypę, przeziębienie i kaszel. Udowodniono naukowo, że czarny bez ma działanie przeciwwirusowe, wspomaga leczenie grypy oraz opryszczki. Jagody czarnego bzu zawierają flawonoidy, które mają działanie przeciwwirusowe. Główne flawonoidy znajdujące się w owocach to 3-glukozyd antocyjany, cyjanidyny i 3-sambubiozyd cyjanidyny.

Do przygotowania syropu oraz dżemu będziemy potrzebowali:
z podanej porcji wyjdzie około 450 ml syropu

500 g dojrzałych owoców czarnego bzu
250 ml wody
250 g cukru, można dodać miód

wyparzone słoiczki lub buteleczki

Na dżem:
z podanej porcji wyjdzie około 400 ml dżemu

500 g dojrzałych owoców czarnego bzu
około 150 g cukru, można dodać miód

wyparzone słoiczki


Link do filmu z przepisem: Syrop i dżem z czarnego bzu


Przygotowanie:
Najpierw opiszę przygotowanie syropu:
Owoce bzu obieram z gałązek i dokładnie płuczę, następnie przekładam do garnka, dodaję wodę i rozdrabniam blenderem (jeżeli nie mamy blendera, owoce bzu możemy rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków).
Garnek stawiam na gazie i gotuję na małym ogniu przez około 15 minut.

Następnie przecedzam i przecieram na sicie (można odcisnąć na gazie), resztki owoców wyrzucam. Płyn z powrotem przelewam do garnka, dodaję cukier, mieszam i gotuję na małym ogniu przez około 20 minut.

Gorący syrop rozlewam do wcześniej wyparzonych słoiczków, brzeg dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko. Słoiczki odwracam do góry dnem i ustawiam na ściereczce (kocyku, ręczniku), nakrywam drugą ściereczką (kocykiem, ręcznikiem) i pozostawiam do wystudzenia, syropu nie pasteryzuję.

Ale jeżeli jakiś słoik by nie złapał to należy go za pasteryzować.

Przygotowanie dżemu z czarnego bzu:
Owoce bzu obieram z gałązek i dokładnie płuczę, następnie przekładam do garnka i rozdrabniam blenderem (jeżeli nie mamy blendera, owoce bzu możemy rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków). Dodaję cukier i mieszam, garnek stawiam na gazie i na małym ogniu smażę dżem około 25 minut, od czasu do czasu mieszając.

Gorący dżem nakładam do wcześniej wyparzonych słoiczków, brzeg dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko. Słoiczki odwracam do góry dnem i ustawiam na ściereczce (kocyku, ręczniku), nakrywam drugą ściereczką (kocykiem, ręcznikiem) i pozostawiam do wystudzenia, dżemu nie pasteryzuję.

Ale jeżeli jakiś słoik by nie złapał to należy go za pasteryzować.

Syrop i dżem są gotowe, można schować do spiżarki. Życzę dużo zdrowia i mam nadzieję, że syrop nie będzie potrzebny.
Pozdrawiam Babcia Ewa

6 komentarzy :

  1. taki syrop do herbaty zimą to rzecz obowiązkowa:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobra rzecz taki syropek.
      Pozdrawiam serdecznie ♥

      Usuń
  2. Kiedyś nie zdawałam sobie sprawy z niesamowitych właściwości ziół i roślin, za każdym razem zaskakują mnie składniki w takich przepisach :) Dopiero zaczynam próbować takie naturalne przepisy i np. tu będę często zaglądać, bo widzę, że znajdę wszystko czego potrzebuję i to jeszcze z kuchni domowej, której troszkę brakuje na studiach. A co do syropu, uważam, że powinniśmy suplementować wszystko co dobre z natury i przynajmniej na początku chorób działać w ten sposób :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pani babciu ,a jak suszyć owoce czarnego,bardzo prosze o odpowiedź ,to dla mnie bardzo ważne.Z góry bardzo pani dziękuję i pozdrawiam z Lublina.MAŁGOSIA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli miałabym suszyć owoce bzu, to albo rozłożyłabym je w nienasłonecznionym, przewiewnym ciepłym miejscu, ewentualnie w suszarce.
      Pozdrawiam serdecznie ♥

      Usuń
  4. Najlepszy na przeziębienie jest czosnek, nie przez przypadek jest nazywany naturalnym antybiotykiem. Dla tych którzy czosnku akurat nie lubią, można spróbować czarnego czosnku, który został poddany specjalnemu procesowi fermentacji https://czarny-czosnek.pl/o-czarnym-czosnku jest równie zdrowy, a przy tym pozbawiony ostrego smaku i zapachu. Polecam spróbować.

    OdpowiedzUsuń

 
Copyright © 2014 Uwaga Babcia Gotuje.