Nowe Przepisy

niedziela, 19 sierpnia 2018

Syrop i dżem z czarnego bzu na przeziębienie i kaszel


Witam serdecznie dzisiaj pokażę jak przygotować syrop i dżem z czarnego bzu. Tak przygotowany syrop lub dżem, ma właściwości lecznicze i może nas wspomóc w walce z grypą, przeziębieniem lub kaszlem.

Ciekawostki odnośnie czarnego bzu:
Syrop z czarnego bzu „Sambucol”,był podawany pacjentom podczas badań klinicznych, zarażonych wirusem grypy typu A - H3N2, H1N1, oraz pacjentom z wirusem grypy typu B, pacjenci objęci leczeniem syropem z czarnego bzu plus leki na grypę, o kilka dni szybciej dochodzili do siebie i zdrowieli, niż pacjenci którzy otrzymywali placebo. Syrop z czarnego bzu zmniejszał hemaglutynację i hamował namnażanie się wirusów grypy.

Jedno z opisanych badań: Podczas epidemii grypy typu B w Panamie, grupie chorych oprócz podawania leków standardowych podawano również syrop z czarnego bzu oraz placebo. Chorym którym podawano syrop z bzu czarnego (4x dziennie po 15ml), zaobserwowano całkowite wyleczenie lub zmniejszenie gorączki i poprawę stanu zdrowia w o wiele krótszym czasie niż w grupie pacjentów która otrzymywała placebo.

Po 2-3 dniach podawania syropu z czarnego bzu, w 90% przypadków zaobserwowano znaczącą poprawę stanu zdrowia pacjentów, w tym obniżenie gorączki i innych objawów chorobowych: bóle głowy, kaszel, ból gardła.
A w grupie która otrzymywała placebo, stan pacjentów poprawiał się dopiero po około 6 dniach.

Dodatkowo osoby chore którym podawany był syrop z czarnego bzu, wzięły o wiele mniej leków w pierwszych dniach choroby, ponieważ objawy chorobowe były łagodniejsze.
dane pochodzą z publikacji naukowej:
Randomized Study of the Efficacy and Safety of Oral Elderberry Extract in the Treatment of Influenza A and B Virus Infections
Z. ZAKAY-RONES, E THOM, T. WOLLAN AND J. WADSTEIN

Badania były również przeprowadzane na terenie Norwegii i Izraela, wyniki dawały podobny rezultat jak w Panamie. Ekstrakty z czarnego bzu były również testowane na zwierzętach: myszach, małpach i wyniki też były pozytywne.

Czarny bez w medycynie ludowej służył od wieków jako lek na grypę, przeziębienie i kaszel. Udowodniono naukowo, że czarny bez ma działanie przeciwwirusowe, wspomaga leczenie grypy oraz opryszczki. Jagody czarnego bzu zawierają flawonoidy, które mają działanie przeciwwirusowe. Główne flawonoidy znajdujące się w owocach to 3-glukozyd antocyjany, cyjanidyny i 3-sambubiozyd cyjanidyny.

Do przygotowania syropu oraz dżemu będziemy potrzebowali:
z podanej porcji wyjdzie około 450 ml syropu

500 g dojrzałych owoców czarnego bzu
250 ml wody
250 g cukru, można dodać miód

wyparzone słoiczki lub buteleczki

Na dżem:
z podanej porcji wyjdzie około 400 ml dżemu

500 g dojrzałych owoców czarnego bzu
około 150 g cukru, można dodać miód

wyparzone słoiczki


Link do filmu z przepisem: Syrop i dżem z czarnego bzu


Przygotowanie:
Najpierw opiszę przygotowanie syropu:
Owoce bzu obieram z gałązek i dokładnie płuczę, następnie przekładam do garnka, dodaję wodę i rozdrabniam blenderem (jeżeli nie mamy blendera, owoce bzu możemy rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków).
Garnek stawiam na gazie i gotuję na małym ogniu przez około 15 minut.

Następnie przecedzam i przecieram na sicie (można odcisnąć na gazie), resztki owoców wyrzucam. Płyn z powrotem przelewam do garnka, dodaję cukier, mieszam i gotuję na małym ogniu przez około 20 minut.

Gorący syrop rozlewam do wcześniej wyparzonych słoiczków, brzeg dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko. Słoiczki odwracam do góry dnem i ustawiam na ściereczce (kocyku, ręczniku), nakrywam drugą ściereczką (kocykiem, ręcznikiem) i pozostawiam do wystudzenia, syropu nie pasteryzuję.

Ale jeżeli jakiś słoik by nie złapał to należy go za pasteryzować.

Przygotowanie dżemu z czarnego bzu:
Owoce bzu obieram z gałązek i dokładnie płuczę, następnie przekładam do garnka i rozdrabniam blenderem (jeżeli nie mamy blendera, owoce bzu możemy rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków). Dodaję cukier i mieszam, garnek stawiam na gazie i na małym ogniu smażę dżem około 25 minut, od czasu do czasu mieszając.

Gorący dżem nakładam do wcześniej wyparzonych słoiczków, brzeg dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko. Słoiczki odwracam do góry dnem i ustawiam na ściereczce (kocyku, ręczniku), nakrywam drugą ściereczką (kocykiem, ręcznikiem) i pozostawiam do wystudzenia, dżemu nie pasteryzuję.

Ale jeżeli jakiś słoik by nie złapał to należy go za pasteryzować.

Syrop i dżem są gotowe, można schować do spiżarki. Życzę dużo zdrowia i mam nadzieję, że syrop nie będzie potrzebny.
Pozdrawiam Babcia Ewa

5 komentarzy :

 1. taki syrop do herbaty zimą to rzecz obowiązkowa:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś nie zdawałam sobie sprawy z niesamowitych właściwości ziół i roślin, za każdym razem zaskakują mnie składniki w takich przepisach :) Dopiero zaczynam próbować takie naturalne przepisy i np. tu będę często zaglądać, bo widzę, że znajdę wszystko czego potrzebuję i to jeszcze z kuchni domowej, której troszkę brakuje na studiach. A co do syropu, uważam, że powinniśmy suplementować wszystko co dobre z natury i przynajmniej na początku chorób działać w ten sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani babciu ,a jak suszyć owoce czarnego,bardzo prosze o odpowiedź ,to dla mnie bardzo ważne.Z góry bardzo pani dziękuję i pozdrawiam z Lublina.MAŁGOSIA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli miałabym suszyć owoce bzu, to albo rozłożyłabym je w nienasłonecznionym, przewiewnym ciepłym miejscu, ewentualnie w suszarce.
   Pozdrawiam serdecznie ♥

   Usuń

 
Copyright © 2014 Uwaga Babcia Gotuje.