Witam
Serdecznie
Wczoraj
zrobiłam sobie wycieczkę na łąki i przy okazji zebrałam trochę
szczawiu z którego przygotowałam zupę szczawiową. Zupa szczawiowa jest bardzo
smaczna i prosta w przygotowaniu, więc polecam wypróbować przepis.
Będziemy potrzebować:
2 litry wywaru warzywnego lub warzywno-mięsnego
2 duże garście szczawiu (około 160g)
4
łyżki śmietany 12% lub 18%
40 g
mąki pszennej
sól
do smaku
zupę
można podawać z jajkami ugotowanymi
na twardo lub ziemniakami
Link do filmu z przygotowania: Zupa szczawiowa
Przygotowanie:
Szczaw najlepiej jest zbierać daleko od dróg, pól uprawnych i domów, tak aby był jak najmniej zanieczyszczony.
Najpierw przygotuję wywar, zupę ugotowałam na wywarze warzywno-mięsnym ale można ją ugotować na wywarze warzywnym:
Wywar ugotowałam z
jednej dużej ćwiartki kurczaka, 2,5 l wody, małej marchewki,
małej pietruszki, kawałka selera, kawałka pora, jednej małej
cebuli. Wywaru nie doprawiałam, całość gotowałam od momentu
zagotowania około 40 minut. Następnie odlałam 2 litry czystego
wywaru który użyłam do przygotowania zupy szczawiowej.
Przygotowanie
zupy szczawiowej:
- Umyty i osączony szczaw kroję na mniejsze kawałki.
- Pokrojony szczaw dodaję do gotującego się czystego wywaru i gotuję około 15 minut.
- W około 50 ml zimnej wody rozprowadzam mąkę tak aby nie było grudek i dodaję śmietanę, całość dokładnie mieszam – śmietanę mam przygotowaną.
- Po 15 minutach gotowania zupy, zupę zabielam, do śmietany dodaję chochelkę gotującej się zupy aby śmietanę zahartować, mieszam i wlewam do garnka. Całość mieszam doprawiam solą i gotuję jeszcze około 2 minut. Zakręcam gaz, zupa jest gotowa.
Zupa
szczawiowa jest gotowa można ją podawać z jakami lub ziemniakami.
Życzę smacznego .
Pozdrawiam
Babcia Ewa
Przyszłam z rewizytą :)
OdpowiedzUsuńJak ja kocham zupę szczawiową z gotowanym jajkiem, zaraz wracają wspomnienia z dzieciństwa. A jak na złość...mój szczaw wp...winniczki z buszu sąsiada. Pozdrawiam:)
No proszę , im prościej, tym smaczniej.Ja dotychczas miksowałam szczaw i kolor nieco mnie odpychał, a w kawałkach wygląda cudnie! Już nie będę robić po swojemu lecz po babcinemu. Pozdrawia Babcia Buba (Bożena)
OdpowiedzUsuńteż robiłam niedawno zupę szczawiową ale nie dodawałam śmietany, jest wtedy trochę lżejsza
OdpowiedzUsuńoj babo, babo co to za zupa bez smietany?
Usuń:)
UsuńPychota. Dzięki za super przepis.
OdpowiedzUsuńUwielbiam zupę szczawiową. Moja rodzina także. Chcę polecić także wypróbowany przeze mnie przepis z ziemniaczkami i na bulionie warzywnym, gdyby ktoś nie chciał w to wszystko mieszać mięsa ;-)
OdpowiedzUsuńhttp://www.familyliving.pl/szczawiowa-nasza-powszednia/
Podczas spaceru nabraliśmy smaku na zupę szczawiową. Niby wiadomo jak zrobić, ale chciałam sprawdzić z przepisem jednak żadna z moich książek kucharskich nie ujmuje zupy szczawiowej!dobrze, że jest blog :) na wywarze warzywnym wyszła pycha! pozdrawiam smakoszy.
OdpowiedzUsuńJa zawsze dodaję wędzonego boczku, który wcześniej lekko podsmażam i na tym zasmażke robię. Żeby nie dobić kaloryczności tej zupie, zmaiast śmietany daję jogurt naturalny zott - ten akurat mi się nie zważył jeszcze :) No i obowiązkowo jajka :)
OdpowiedzUsuńMój tata zawsze dokładkę bierze ;) Mimo że wybredny z niego typ ;)
jogurt zott nie może się zważyć - za dużo chemii
UsuńJogurt Zott jest najzdrowszym jogurtem, a nie pseudo jogurty typu bakoma czy jogobella. Jest zalecanym jogurtem przez specjalistów - nefrologów i onkologów po przebytych operacjach nowotworów nerek. POLECAM ZOTT
UsuńNajwpierw smarzysz boczek na ktorym robisz zasmazke askapisz na dobrej smietanie bo za duzo kalorii.U mnie w domu zawsze sie szczawiowa robilo na wywarze warzywnym a na koncu dodawalo sie kremowke(smietane) do tego ryz oraz drobno pokrojone jajko.I to byla zupa niskokaloryczna.
UsuńZUPA SZCZAWIOWA SZKODZI NA STAWY!!!!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńA ja szczaw na zupę przesmażam na maśle i dopiero dodaję do wywaru, następnie zaprawiam czymś białym(śmietana ,jogurt itp)pychota!
OdpowiedzUsuńRobienie wywaru na mięsie czy kości nie ma sensu. Tak naprawdę tylko warzywa dają niepowtarzalny smak. Od chyba już 20 lat zrezygnowałem z wywarów na mięsie - a nie jestem wegetarianinem
OdpowiedzUsuńJa robię najpierw mocny wywar: 3-4 marchewki, pietruszka, seler, cebula. Potem dodaję szczaw. Po paru minutach miksuję całość... Można zagęścić wodą z mąką - najlepiej razową orkiszową. Podaję z ćwiartkami jajka, natką pietruszki no i zabielam, ale mleczkiem kokosowym -absolutna pycha. Na osobnym talerzu ziemniaczki gotowane na parze lub grzanki prosto do zupki. Szczaw oczywiście prosto z łąki
zeby nie szkodziła, dlatego daje się jajka
OdpowiedzUsuńSpróbujcie zupy szczawiowej z dodatkiem botwiny-pychota! Niezależnie czy z ryżem czy też z ziemniaczkami. Pozostałe procedury tak jak wyżej zależy od gustu. Smacznego!
OdpowiedzUsuńPiotr
Te jajka na twardo to na sam koniec sie daje? do gara czy na talerz i zalewa zupą
OdpowiedzUsuńdopiero na talerzu :)
UsuńMam 16 lat i od małego uwielbiam zupę szczawiowa. Ten kremowy i kwaśny smak na talerzu do tego jajeczka na twardo pycha. Osobno kładę uszturane ziemniaki na talerzyk okraszone smażoną cebulą. Jest to wismienite a wiec.. ja robię wywar warzywny ponieważ jestem wegetarianinem wtedy przelewam wywar do innego garnka bez warzyw i kroję w koste świeży szczaw myje go i wrzucam gotuje około 45 min jak macie ze słoiczka to dwa słoiczki doprawiam zieleń angielskim liściem laurowym ziarenkami smaku pieprzem i zawsze dodaje łyżeczkę kwaśny lub cytryny bo lubię kwasne gotuje około 30 min potem robię zaklepke żeby zupę zagęścić: rozrabiam mąkę z wodą i dodaje śmietanę 18% dodaje soli do smaku magii i podaje z jajkiem i z ziemniakami z cebulką. Smacznego!
OdpowiedzUsuńDobry przepis warty zapamiętania
OdpowiedzUsuńZamiast maki warto zarobic kasza manna
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Robie prawie tak samo tylko dodaje ziemniaczki . ;)
OdpowiedzUsuń