Nowe Przepisy

czwartek, 7 lutego 2013

Chlebki z Kaszy Jaglanej z Ryżem

Witam Serdecznie
Dzisiaj podzielę się z wami przepisem na bardzo ale to bardzo zdrowe chlebki z kaszą jaglaną które zawierają błonnik , witamy z grupy B , PP , magnez , fosfor .

Przepis pochodzi ze strony http://www.instytutirl.com.pl/index6.php . Zachęcam do odwiedzenia tej strony są tam receptury na inne bardzo zdrowe chleby. Postaram się w najbliższym czasie zrobić po kolei wszystkie i umieścić na blogu razem z filmami.



Cytat ze strony http://www.instytutirl.com.pl/index6.php

Wszelkie dodatki np. miód, rodzynki wykluczone. Takie dodatki sprzyjają otyłości oraz cukrzycy typu 2. Otręby pszenne stabilizują poziom cukru we krwi w sytuacji, gdy organizm odzyskuje tzw. GLUKOZĘ NATURALNĄ z kaszy i ryżu.

PROCES ODZYSKU GLUKOZY WYDŁUŻA SIĘ , Zapewniając człowiekowi kilkugodzinne uczucie sytości. Dla otyłości i cukrzycy typu 2 to skuteczny prozdrowotny przełom. CHLEB TYPU KR-IRL z otrębami powoduje, że dolegliwość o nazwie zaparcia staje się zapomnianym terminem historycznym. Wzdęcia tj. pęcznienie błonnika odbywają się w garnku, a nie w naszych jelitach. Wobec tego eliminujemy również i tą przykrą dolegliwość finalnie.


CHLEB Z WYMIENIONYCH SKŁADNIKÓW, TO OBECNIE JEDEN Z NAJZDROWSZYCH . I najbardziej pożądanych produktów żywieniowych dla człowieka. W diecie sportowców stanowi podstawowy element energetyczny.”


Na podanej stronie jest więcej napisane o zdrowotnych właściwościach tego chleba.


Będziemy potrzebowali :

400 g kaszy jaglanej
400 g ryżu
150 g otręby owsiane lub pszenne
przyprawy : sól kamienna , kminek , zioła (ja używam ziół prowansalskich)


garnek o pojemności przynajmniej 4l
2,5l wody
miska z zimna wodą (przyda się podczas formowania chlebków)



Przygotowanie:

Do wrzącej wody wsypujemy kaszę jaglaną i ryż i gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut . Następnie dodajemy otręby już przy zakręconym gazie , dokładnie wymieszamy ( jeżeli jest za gęste można dodać trochę przegotowanej wody , a za rzadkie to dodajemy więcej otrąb) .
Tak przygotowaną masę odstawiamy na 10 – 15 minut .
Gdy masa jest chłodniejsza dzielę ją na dwie równe części i dodaje przyprawy, do jednej części zioła prowansalskie a drugiej kminek mielony z kminkiem całym i dokładnie wyrabiamy ręką . Dzięki temu mam dwa rodzaje aromatycznych chlebków . 
Teraz możemy przystąpić do formowania mini chlebków , maczamy dłonie w zimnej wodzie (dzięki temu masa nie klei się do rąk ) bierzemy masę i formujemy kulki delikatnie spłaszczone , układamy na blachę i malujemy zimną wodą (dzięki temu będą bardziej rumiane) .
Przed włożeniem chlebków do piekarnika rozgrzewamy go do temperatury 220 stopni ( ale można piec nawet w temperaturze 240stopni ) i pieczemy około 60 minut . Chlebków używam zamiast normalnego pieczywa sklepowego nadają się do robienia kanapek , do zup . Smacznego  

Pozdrawiam Babcia Ewa






19 komentarzy :

  1. CHLEB TYPU KR-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
    80% Energii (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach ludzkość (7 mld), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego produktu żywieniowego.

    CHLEB TYPU KR-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:
    Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez ponad 1 rok. Energię biologiczną w ilości ok. 80% stanowią tzw. NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU. Na turystyczne wycieczki, trasy, dalekie wyjazdy czyli: logiczna, zdrowotna konieczność. Również akcje pomocy humanitarnej.

    OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):
    Każdy chleb wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone mini chlebki, mielimy (mikser) uzyskując tzw. okruszki czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem energii dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku / 24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego).

    PRZEPIS, zamieszczony jest na stronie internetowej; *****
    Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL

    OdpowiedzUsuń
  2. Proszę, aby PANI wysłała E-MAIL do IRL KRAKÓW, to wówczas wyślą "specjalnie dla PANI" oryginalne przepisy na wszystkie 15 rodzajów chleba opracowanych w instytucie: WARTO! *****

    P. S. Na stronie jest tylko 10 skrótowych przepisów, a w E-MAIL będą dziesiątki zdjęć. Gorąco pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję za informację napisałam i dostałam nowe przepisy na chlebki oraz różnego rodzaju porady dietetyczne

      Usuń
  3. Witam.Super pomysl. Od dawna szukam przepisu na chlebek bez glutenu i drożdży. Na pewno wyprobuje i chętnie poznam również inne przepisy i porady dietetyczne.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. proszę wybaczyć ale to nie jest chleb bez glutenu skoro zawiera otręby

      Usuń
  4. Witam serdecznie. Upiekłem chleby, bardzo smakowite:) i zdrowe. Mam pytanie: Czy jest to normalne,że po upieczeniu chleby w środku są jakby trochę surowe, wilgotne? Pieczone były ponad godzinę, z wierzchu były chrupiące( może az za bardzo:)) ale w środku konsystencja trochę klejąca. Myślę że to normalne, ale chcę się upewnić.Pozdrawiam i dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak po upieczeniu na wierzchu są chrupiące nawet widać jak przekrawałam na końcu filmu że są mocno spieczone ale w środku są wilgotne i delikatnie klejące . Można je włożyć po upieczeniu do pojemnika i przykryć ściereczką wtedy skórka zrobi się miększa :) 

      Usuń
  5. Czy zamiast otrębów można dodać jakiś produkt bezglutenowy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie że tak jeżeli niema przeciw wskazań medycznych
      pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    2. płatki owsiane bezglutenowe np. ja używam i jest ok.

      Usuń
  6. Czy można zrobić te chlebki z ryżu brązowego?
    Dobrze mi się wydaje, że są one wielkości bułki i je się je jak bułki? :) Proszę wybaczyć błahe pytania ale pierwszy raz spotkałam się z tymi chlebkami i bardzo je chce zrobić!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście że można ale nie jest polecany przez instytut IM. PROF. RYSZARDA LORENCA W KRAKOWIE. gdzie został opracowany przepis na te chlebki . W komentarzach pod filmikiem " Aneta CORKS " pisze dlaczego .

      Chlebki są mniejsze od tradycyjnych bułek :) można z nich robić kanapki ale bardziej pojedyncze niż składane . Ja je najczęściej podaję jako dodatek zamiast pieczywa do zupy pasty lub sałatki ale kanapkę również można zrobić . Chlebek można również uformować na płaski placuszek :)
      pozdrawiam serdecznie .

      Usuń
  7. Witam. Ugotowałam kaszę z ryżem, ale wzięłam się za to zbyt późno i nie mogę ich upiec dzisiaj. Czy mogę jutro do masy dodać gorącej wody aby ją trochę zmiękczyć, gdyż prawdopodobnie będzie twarda. Co Pani proponuje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej było przykryć naczynie i postawić w chłodnym miejscu no ale teraz to już za późno . Wody bym nie dolewała , tylko zdjęła bym górną warstwę tą suchą bo pod spodem masa powinna być nadal wilgotna , lub całość spróbowała dokładnie wyrobić bez dodawania wody .
      Nigdy tak masy nie zostawiałam więc do końca nie wiem co poradzić . Mam nadzieję że chlebki wyjdą .
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  8. Dzień dobry. Z jakich innych kasz można upiec podobne chlebki? Co jest podstawowym niezmiennym składnikiem kasza jaglana czy raczej ryż? Pierwsze chlebki już się pieką. Wielkie dzięki za przepis. Joanna Tercjak

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na blogu umieściłam kilka podobnych chlebków .(pod tym linkiem)
      http://uwagababciagotuje.blogspot.com/search/label/Chleb%20KR-IRL

      lub może Pani odwiedzić stronę z której wzięłam przepis . http://www.instytutirl.com.pl/index6.php
      albo napisać do Instytutu e-maila z prośbą o przepisy na podobne chlebki .na pewno wyślą przepisy na więcej chlebków niż jest na ich stronie i dodatkowo różnego rodzaju porady dietetyczne . Oczywiście wszystko za darmo . instytut.irl.15@2com.pl

      Usuń
    2. Dzięki wielkie. Jestem zaskoczona smakiem chlebków, dałam mało soli i mało przypraw i są takie słodkawe w smaku. Takie jak lubię, dla mnie przypominają bułeczki maślane. J.T.

      Usuń
  9. Cieszę się bardzo, że tu trafiłam , jak mówią : kto szuka to znajdzie i znalazłam ten chlebek :) nie piekłam jeszcze lecz może już jutro i podzielę się jak mi to wyszło , gdyż wszystko co potrzebne mam i zapał do tego , wiem, że choroby pozbędę się może nie w całości ale zawsze coś i kilogramy stopniowo zmniejszą się , nogi będą zwinniejsze , gdyż mam SM. od 20 lat . z szacunkiem pozdrawiam . :) Teresa S.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję że smakował i bardzo mi przykro że jest Pani chora życzę dużo zdrowia .
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń

 
Copyright © 2014 Uwaga Babcia Gotuje.