Witam serdecznie, tym razem propozycja na dżem z jagód bez cukru ale z dodatkiem ksylitolu.
Ksylitol to naturalny słodzik pozyskiwany z kory brzozy, zawiera bardzo niski indeks glikemiczny który wynosi jedynie 8, w porównaniu do zwykłego cukru gdzie indeks glikemiczny wynosi 70. Dlatego ksylitol może być spożywany przez osoby z cukrzycą. Ma on również pozytywny wpływ na nasze zęby, poprzez wyrównanie naszego pH w jamie ustnej oraz zwalcza bakterie i grzyby.
Do przygotowania dżemu z jagód będziemy potrzebowali:
Z podanej porcji wyjdzie około 800 mililitrów dżemu
około 1 kg jagód
około 200 g ksylitolu
i około 3-4 łyżek soku z cytryny
Link do filmiku z przepisem na: Dżem z jagód
Przygotowanie:
Do garnka przekładam jagody, dodaję ksylitol sok z cytryny i smażę dżem. Dżem smażę około 45 minut – długość smażenia zależy od tego jak gęsty chcemy uzyskać dżem.
Pod koniec smażenia najlepiej jest sprawdzić smak dżemu i jeżeli jest za mało słodki, to możemy dodać więcej ksylitolu.
A jeżeli chcemy sprawdzić jakiej konsystencji będzie dżem po wystudzeniu, to możemy przeprowadzić test zimnego talerzyka.
Na talerzyk wyjęty z zamrażalnika nakładam łyżeczkę gorącego dżemu i pozostawiam do wystudzenia, a następnie sprawdzam palcem konsystencję, jeżeli jest jeszcze za rzadki to nadal smażę.
Gotowy gorący dżem nakładam do wcześniej wyparzonych słoiczków, brzeg słoika dokładnie wycieram, mocno zakręcam wieczko i ustawiam do góry dnem na ściereczce. Następnie wszystkie słoiczki nakrywam drugą ściereczką lub ręcznikiem i pozostawiam do wystudzenia.
Tak przygotowany dżem przechowuję w chłodnym i ciemnym miejscu (piwnicy).
Jeżeli nie jesteśmy pewni czy słoiczki złapały, to należy je pasteryzować na mokro lub na sucho. W wodzie pasteryzuję około 10-15 minut w zależności od wielkości słoiczków, a w piekarniku w temperaturze 120°C około 30 minut.
Dżem z jagód jest gotowy, życzę udanych przetworów i smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa
Prześlij komentarz