Witam serdecznie, tym razem propozycja na sałatkę na zimę z buraczkami, marchewką i jabłkami. Sałatka jest bardzo smaczna i idealnie nadaje się do podania, do ziemniaczków z mięsem i nie tylko. Sałatka jest łagodna w smaku, lekko winna i według mnie jak i domowników bardzo smaczna. Polecam wypróbować przepis.
Do przygotowania sałatki z buraczkami będziemy potrzebowali:
z podanej porcji wyjdzie około 7 słoików 720 ml
2 kg buraków
1 kg marchwi
1 kg jabłek kwaśnych lub winnych (użyłam Antonówek)
około 300 g cebuli
na zalewę:
500 ml wody
szklanka octu jabłkowego 6% (250 ml)
100 g cukru (około 6 łyżek)
2 łyżki soli
około 10 ziarenek ziela angielskiego
około 15 ziarenek pieprzu
3 listki laurowe
oraz około 1 L wrzątku do przelania cebuli
miska o pojemności około 7 litrów
Link do filmiku z przepisem na: Buraczki na zimę
Przygotowanie:
Umyte buraki przekładam do garnka, zalewam wodą i garnek stawiam na gazie. Buraki gotuję pod przykryciem około 35 minut, tak żeby można było wbić widelec w buraka. Następnie odcedzam, przelewam zimną wodą, odcedzam i odstawiam do wystudzenia.
W tym czasie gdy gotuję buraki, przygotuję zalewę:
Do garnka przekładam wszystkie składniki na zalewę, garnek stawiam na gazie i od momentu zagotowania gotuję około 3 minut, następnie zalewę odstawiam do przestudzenia. Na początku zalewę mieszam, żeby rozpuścił się cukier i sól.
Cebulę kroję w cienkie półplasterki, przekładam na durszlak, przelewam wrzątkiem i odstawiam do osączenia.
Przygotowanie sałatki:
Zimne buraki obieram ze skórki, ścieram na tarce o grubych oczkach i przekładam do miski.
Obrane i umyte marchewki również ścieram na tarce o grubych oczkach i dodaję do buraczków.
Obrane jabłka ścieram na tarce o grubych oczkach i dodaję do sałatki. Dodaję cebulę, letnią zalewę i całość dokładnie mieszam.
Tak przygotowaną sałatkę odstawiam na około 2 godziny, tak żeby warzywa puściły sok.
Po około 2 godzinach:
Sałatkę przed nałożeniem do słoików dokładnie mieszam i nakładam do wcześniej wyparzonych słoików. Sałatkę w słoikach delikatnie ugniatam i pozostawiam około 2 centymetrów wolnego miejsca od wieczka.
Pozostałą zalewę z sokiem rozlewam po równo do słoików. Brzeg słoika dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko.
Pasteryzacja:
Tak przygotowane słoiki będę pasteryzowała, pasteryzację możemy przeprowadzić na mokro w garnku lub na sucho w piekarniku, a nawet w zmywarce.
Słoiki wstawiam do garnka wyłożonego ściereczką, oddzielam je między sobą drugą ściereczka i zalewam wodą do wysokości około 3/4 wysokości słoika.
Garnek stawiam na gazie i gdy woda się zagotuje, zmniejszam płomień i pasteryzuję około 20-25 minut, w zależności od wielkości słoika. Następnie wyjmuję słoiki, ustawiam do góry dnem na ściereczce, nakrywam drugą ściereczką i pozostawiam do wystudzenia.
Tak przygotowane słoiki przechowuję w chłodnym i ciemnym miejscu, na przykład w piwnicy. Życzę udanych przetworów i smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa
Prześlij komentarz