Nowe Przepisy

poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Syrop z mniszka lekarskiego (miód z mlecza)


syrop z mlecza
Witam serdecznie
Tym razem chciałabym zaproponować przepis na syrop z mniszka lekarskiego, zwany również miodem z mniszka lub mlecza. Tak przygotowany syrop jest bardzo smaczny, pięknie pachnie i ma właściwości lecznicze, pomaga na kaszel i bólu gardła. Możemy go pić sam lub dodać do gorącej herbaty, a jeżeli dłużej pogotujemy syrop to zgęstnieje i możemy nim posmarować pieczywo. Jeżeli ktoś jeszcze nie robił takiego syropu to polecam.

Do przygotowania syropu będziemy potrzebowali:
Z podanych proporcji wyjdzie około 1400 ml syropu (miodu)

500 szt. świeżych kwiatów mniszka lekarskiego (około 500 g)
1 kg cukru
sok wyciśnięty z 2 cytryny
1 l wody


Link do filmiku z przygotowaniem: Syrop z mniszka lekarskiego


Przygotowanie:
Najpierw trzeba zebrać mniszek :). Na łące w słoneczny dzień zbieram kwiatki mniszka bez łodyżek, najlepiej mniszek zbierać na łące która jest daleko od drogi, domów i pól uprawnych.

Po przyjściu do domu kwiatki mniszka wysypuję na balkonie, na papier lub stary ręcznik i pozostawiam na około 2 godziny. Robię to po to aby z kwiatków, wyszły wszystkie żyjątka, mrówki i owady.

Następnie przebrane kwiatki, przekładam do garnka, zalewam wodą, garnek stawiam na gazie i gotuję 15 minut pod przykryciem, na małym ogniu.
Po 15 minutach zdejmuję garnek z gazu i odstawiam na około 24 godziny w chłodne miejsce (garnek odstawiam nakryty pokrywką).

Po około 24 godzinach, przecedzanie i gotowanie syropu:
Sitko wykładam gazą i przecedzam kwiatki, następnie dokładnie odciskam i odciśnięte kwiatki wyrzucam.
Do płynu dodaję cukier, sok z cytryny i mieszam. Garnek stawiam na gazie i na początku mieszam tak aby cukier się rozpuścił.
Syrop możemy gotować od 1 godziny do 2 godzin, w zależności jak gęsty chcemy uzyskać syrop, ja gotuję zazwyczaj około 80 minut.

Gorący syrop przelewam do wcześniej wyparzonych słoiczków, brzeg słoiczka dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko. Następnie słoiczki układam do góry dnem na ściereczce, nakrywam drugą ściereczką i pozostawiam do wystudzenia. Jeżeli jakiś słoiczek by nie złapał, to trzeba go pasteryzować.

Syrop z mniszka lekarskiego – miód z mniszka, jest gotowy, można schować do spiżarki i używać w razie potrzeby. Życzę dużo zdrowia.
Pozdrawiam Babcia Ewa

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Uwaga Babcia Gotuje.