Witam serdecznie, tym razem propozycja na dwa pyszne kompoty z rabarbarem i truskawkami do słoików na zimę. Kompoty są bardzo smaczne, orzeźwiające i nie wiem czy już wspominałam ale są pyszne. Polecam wypróbować przepis.
Do przygotowania pierwszego kompotu będziemy potrzebowali:
około 1 - 1,2 kg rabarbaru
1 litr wody
szklanka cukru (szklanka 250 ml)
oraz 3 słoiki o pojemności 900 ml
A na drugi kompot:
około 600 g truskawek
około 600 g rabarbaru
1 litr wody
szklanka cukru (szklanka 250 ml)
oraz 3 słoiki o pojemności 900 ml
Link do filmiku z przepisem na: Kompot z rabarbaru
Przygotowanie:
Kompot I:
Wodę z cukrem zagotowuję. Dokładnie umyty rabarbar kroję na mniejsze kawałki, rabarbaru nie obieram ale jeżeli chcemy to możemy obrać.
Następnie do wcześniej wyparzonych słoików nakładam pokrojony rabarbar, tak żeby pozostawić około 3 centymetrów wolnego miejsca od wieczka i zalewam wodą z cukrem.
Brzeg słoika dokładnie wycieram i mocno zakręcam wieczko, i pasteryzuję (opis na końcu przepisu).
Kompot II:
Tak jak w pierwszym kompocie, wodę z cukrem zagotowuję, rabarbar kroję na mniejsze kawałki, a truskawki obieram z szypułek.
Następnie do wcześniej wyparzonych słoików nakładam po równo pokrojony rabarbar i truskawki. Zalewam wodą z cukrem i pasteryzuję.
Pasteryzacja:
Pasteryzację możemy przeprowadzić na mokro lub na sucho. Jeżeli pasteryzujemy w piekarniku, to słoiki ustawiamy na blasze tak żeby się nie stykały i wstawiamy do zimnego piekarnik. Włączamy grzanie i pasteryzujemy około 40 minut w temperaturze 120°C, następnie wyłączamy grzanie i pozostawiamy jeszcze w piekarniku na około 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika ustawiamy do góry dnem na ściereczce, nakrywamy ręcznikiem lub ściereczką i pozostawiamy do wystudzenia.
Jeżeli pasteryzujemy w wodzie, to pasteryzujemy około 30-40 minut i również odwracamy do góry dnem.
Kompot najlepiej jest przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Kompot z rabarbaru jest gotowy, życzę smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa
Prześlij komentarz