Nowe Przepisy

niedziela, 10 grudnia 2017

Kulebiak wigilijny z kapustą kiszoną i grzybami

Kulebiak
Witam serdecznie
Tym razem podzielę się przepisem na pyszny kulebiak z kapustą kiszoną i grzybami. Kulebiak możemy podać podczas wigilii i nie tylko. Jest bardzo smaczny i idealnie nadaje się do podania z barszczem czerwonym. Polecam wypróbować przepis.

Do przygotowania kulebiaka będziemy potrzebowali:
Z podanej porcji wyjdą 3 małe kulebiaki o długości około 23 cm lub 2 większe

na farsz:
około 600 g dobrze odciśniętej kapusty kiszonej
około 60 g suszonych grzybów
1 duża cebula (około 150 g)

2 listki laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego

sól, pieprz, kminek
olej do smażenia

na ciasto:
500 g mąki pszennej (typ 450, 500 lub 550)
2 żółtka (jajka L)
250 ml letniego mleka
25 g drożdży świeżych
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
2 łyżki oleju

oraz:
białko do pomalowania kulebiaków przed pieczeniem
kminek lub czarnuszka do posypania


Link do filmu z przepisem na: Kulebiak wigilijny


Przygotowanie:
Najpierw przygotuję farsz:

Grzyby:
Suszone grzyby dokładnie płuczę na sicie (durszlaku) pod bieżącą wodą, przekładam do garnka i zalewam zimną wodą. Odstawiam do namoczenia na kilka godzin (można pozostawić na noc).

Następnie namoczone grzyby gotuję, jeżeli trzeba to dolewam niewielką ilość wody tak aby grzyby swobodnie pływały, garnek stawiam na gazie i gotuję do miękkości grzybów około 35 minut. Ugotowane grzyby odcedzam i odstawiam do wystudzenia.

Kapusta kiszona:
Odciśniętą kapustę kroję na mniejsze kawałki i przekładam do garnka. Następnie kapustę zalewam niewielką ilością wody, dodaję ziele angielskie i listki laurowe. Garnek stawiam na gazie i gotuję do miękkości około 30 – 35 minut.
Ugotowaną kapustę dokładnie odsączam z wody na durszlaku. Ziele angielskie oraz listki laurowe wyjmuję i wyrzucam.

Końcowe przygotowanie farszu:
Wystudzone grzyby drobno kroję.
Cebulę kroję w drobną kostkę.


Na rozgrzanym oleju na patelni podsmażam cebulę przez kilka minut, tak żeby się zeszkliła. Następnie do cebuli dodaję kapustę, grzyby, doprawiam solą, pieprzem, kminkiem, dokładnie mieszam i smażę jeszcze około 10 minut – sprawdzam smak i jeżeli trzeba to doprawiam. Farsz jest gotowy.




Teraz przygotuję ciasto:
Do miski rozkruszam drożdże, dodaję cukier, jedną łyżkę mąki, około 50 ml letniego mleka i mieszam. Miskę nakrywam ściereczką i odstawiam na około 15 minut w ciepłe miejsce aby drożdże zaczęły pracować.

Po 15 minutach – przygotowanie ciasta (ciasto możemy przygotować robotem lub ręcznie):
Do rozczynu dodaję pozostałe składniki na ciasto i mieszam łyżką. Gdy składniki wstępnie się połączą, ciasto wykładam na blat lekko podsypany mąką i wyrabiam około 4 minut.

Wyrobione ciasto przekładam do miski lekko oprószonej mąką, nakrywam ściereczka i odstawiam w ciepłe miejsce na około 40 minut do wyrośnięcia, tak aby ciasto podwoiło swoją objętość.

Jeżeli w kuchni jest zbyt chłodno, to miskę z ciastem możemy wstawić do wcześniej nagrzanego piekarnika do 30 stopni, wyłączyć grzanie i wstawić miskę z ciastem.

Kulebiaki możemy upiec na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub foremce również wyłożonej papierem do pieczenia.

Po około 40 minutach:
Wyrośnięte ciasto wykładam na blat lekko podsypany mąką, przerabiam kilka razy i dzielę na trzy w miarę równe części, jeżeli chcemy upiec większe kulebiaki to dzielimy ciasto na dwie części.

Z kawałków ciasta formuję kulki, układam na blacie podsypanym mąką, nakrywam ściereczką i pozostawiam na około 10 minut aby odpoczęło.


Następnie ciasto rozwałkowuję na kształt prostokąta o grubość około 3 milimetrów, ja będę piekła kulebiaki w foremce, więc ciasto wałkuję na szerokość foremki.

Na ciasto nakładam 1/3 farszu i równo rozprowadzam, pozostawiając z każdej strony po około 1 centymetrze wolnego ciasta bez farszu.

Następnie ciasto zwijam jak roladę, brzegi podczas zwijania wkładam do środka. Tak przygotowane kulebiaki układam w blaszce, nakrywam ściereczką i odstawiam na około 15 minut do wyrośnięcia.


Pieczenie kulebiaków:
Przed pieczeniem, kulebiaki maluję roztrzepanym białkiem i posypuję kminkiem lub czarnuszką. Dodatkowo pomiędzy kulebiaki wkładam papier do pieczenia aby podczas pieczenia kulebiaki się nie skleiły.

Blaszkę wstawiam do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na drugą od dołu półkę i piekę około 40 minut – długość pieczenia może się różnić w zależności od piekarnika. Piekarnik mam ustawiony na grzanie góra dół bez używania termoobiegu.


Upieczone kulebiaki wyjmuję z blaszki i odstawiam do wystudzenia.

Kulebiaki z kiszoną kapustą i grzybami są gotowe, można się częstować. Życzę udanego wypieku i smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa  

8 komentarzy :

  1. Witam, czy mogę upiec wcześniej i zamrozić. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak można zamrozić a następnie odgrzać w piekarniku lub można upiec dzień wcześniej.
      Pozdrawiam serdecznie ♥

      Usuń
  2. Zrobie na swieta, potem skomentuje po degustacji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A więc życzę udanego wypieku i smacznego. Pozdrawiam serdecznie, i życzę zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia 💖

      Usuń
  3. Czy można posypać czarnym sesamem, bo właśnie kończę a okazało się że nie mam kominka lub czarnuszki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Robiłam kulebiak z tego przepisu w tamtym roku i mam jedną uwagę. Myślę, że farsz wyjdzie dużo lepszy i intensywniejszy, jeśli namoczone grzyby wraz z wodą, w których się moczyły dodacie od razu do garnka z kapustą, bez dodawania surowej wody, i tak to najlepiej ugotować. Gotowanie grzybów w surowej wodzie zabiera im dużo smaku, podobnie kapusta - gotowana w surowej wodzie nie smakuje już jak kiszona, intensywna kapusta. Reszta zgodnie z przepisem czyli cała procedura zakończona smażeniem z cebulką. Oczywiście to jest tylko moja rada a wiadomo, każdy lubi inaczej :) Pozdrawiam i życzę wesołych świat :)

    OdpowiedzUsuń

 
Copyright © 2014 Uwaga Babcia Gotuje.