Witam
serdecznie
Propozycja
na pyszny domowy dżem truskawkowy z dodatkiem pomarańczy, bez
dodatków cukrów żelujących. Dżem truskawkowy z pomarańczą
jest prosty w przygotowaniu i bardzo smaczny.
Będziemy potrzebować:
1
kg truskawek
sok
wyciśnięty z 2 pomarańczy około
250 ml
500
g cukru ale można użyć
więcej
lub mniej to kwestia gustu
około
2 łyżeczek otartej skórki z pomarańczy
sok
z jednej cytryny około 50 ml
Link do filmu z przygotowania: Dżem truskawkowy z pomarańczą
Przygotowanie:
- Oczyszczone z szypułek i wypłukane truskawki kroję na mniejsze kawałki i daję do garnka, (można truskawki rozgnieść lub rozdrobnić blenderem, ale jeżeli pokroimy to w gotowym dżemie będą kawałki truskawek także polecam pokroić).
- Pokrojone truskawki w garnku zasypuję cukrem dodaję sok z cytryny i całość dokładnie mieszam.
- Garnek odstawiam na około 2 godziny żeby truskawki puściły sok.
Po
około 2 godzinach dodaję pozostałe składniki i smażę dżem:
- Teraz do truskawek dodaję sok i otartą skórkę z pomarańczy i dokładnie mieszam.
- Garnek stawiam na gazie (nie odlewam soku) gdy się zagotuje zmniejszam gaz i na wolnym ogniu smażę dżem, tak żeby cały czas się delikatnie gotował (pyrkał).
- Długość smażenia dżemu truskawkowego z pomarańczą zależy jak gęsty dżem chcemy uzyskać czym dłużej smażymy tym dżem staje się gęstszy – na końcu filmiku pokazałam jaką gęstość ma mój dżem po 90 minutach smażenia.
- Ja dżem truskawkowy smażę około 90 minut taka gęstość mi odpowiada, długość smażenia zależy jak soczyste mamy truskawki, są różne odmiany i nie które trzeba smażyć dłużej lub krócej.
Test
tak zwanego zimnego talerzyka.
- Jeżeli chcemy sprawdzić jaką konsystencję będzie miał dżem po wystygnięciu podczas smażenia, to możemy przeprowadzić test zimnego talerzyka.
- Na mocno schłodzony talerzyk (najlepiej włożyć talerzyk na kilkanaście minut do zamrażalnika) nakładam około 1 łyżeczki gorącego dżemu i pozostawiam do wystygnięcia (po chwili będzie zimny).
- Przechylam talerzyk i jeżeli gęstość dżemu mi odpowiada to zakręcam gaz i nakładam dżem do słoików a jeżeli nie to nadal smażę.
- Do wyparzonych i osuszonych słoików nakładam gorący dżem , najpierw po łyżce aby ogrzać słoik następnie dopełniam do pełna.
- Następnie wycieram bardzo dokładnie brzeg słoika ( papierowym ręcznikiem lub ściereczką) i zakręcam wieczko (jak najmocniej:).
- Słoiczki układam na ściereczce do góry dnem i pozostawiam do ostygnięcia , dodatkowo możemy nakryć ściereczką lub kocykiem.
- Jeżeli słoiki złapały , nie odskakuje wieczko i nie ciekną to odstawiam do spiżarki (piwnicy) . Jeżeli nie jesteśmy pewni czy słoiki złapały możemy je pasteryzować.
Pasteryzacja:
- Garnek wykładam ściereczką, wstawiam słoiczki i oddzielam je od siebie drugą ściereczką tak żeby się nie stykały .
- Zalewam letnią wodą do wysokości około 3/4 słoika. Garnek stawiam na gazie i gdy woda zacznie się delikatnie ruszać zmniejszam gaz i pasteryzuję w zależności od wielkości słoika - 15 minut małe słoiczki , większe do 30 minut.
- Należy zwrócić uwagę żeby woda się nie gotowała.
- Następnie słoiczki układam do góry dnem i pozostawiam do wystygnięcia.
Dżem
truskawkowy z pomarańczą jest gotowy, jeżeli słoiczki dobrze
złapały to możemy go przechowywać latami. Życzę udanych
przetworów i smacznego.
Pozdrawiam
Babcia Ewa
Prześlij komentarz